W dzisiejszym poście napiszę krótko o Ruilwinkel Humanitas – wyjątkowym miejscu w naszym mieście, które pomaga i łączy ludzi. O co chodzi? Zobaczmy!

Ruilwinkel Humanitas – sklep z wymianą

W naszym mieście mamy takie wyjątkowe miejsce – sklep, świetlica, miejsce spotkań. Należy ono do stowarzyszenia Humanitas i działa jako Ruilwinkel czyli sklep z wymianą.

Pierwszy raz dowiedziałam się o nim 7 lat temu i przez jakiś czas byłam jego członkiem. Potem zrezygnowałam, bo on leżał po drugiej stronie miasta, ja nie miałam prawa jazdy i jakoś nigdy nie było czasu, żeby się tam wybrać. W międzyczasie Ruilwinkel Humanitas został przeniesiony bliżej nas, ja mam już prawko i przypomniałam sobie o jego istnieniu. Na nowo więc zainteresowałam się tym wyjątkowym miejscem.

Dlaczego jest to wyjątkowe miejsce?

To miejsce jest wyjątkowe z wielu porodów. Przede wszystkim w tym sklepie nie możemy płacić pieniędzmi! Płacimy natomiast punktami, które uzbieramy z rzeczy, które przyniesiemy do wymiany i które komuś się spodobały i znalazły nowych właścicieli. Oczywiście wszystkie rzeczy muszą być w dobrym stanie. Punkty możemy też uzbierać oferując swoje usługi np. usługi krawieckie, fryzjerskie, umycie auta, drobne reparacje itd. To co najbardziej mi się tu spodobalo to to, że:

  • wszyscy są równi,
  • nie ma znaczenia czy się ma większe środki finansowe czy nie,
  • wszyscy są mile widziani jeśli tylko trzymają się ustalonych zasad.

W tym momencie Ruilwinkel Humanitas zrzesza ponad 2600 osób w naszym mieście.

Dodatkowe usługi

Poza sklepem z rzeczami do wymiany jak np. ubrania, buty, akcesoria, ubranka i rzeczy dla dzieci, akcesoria do domu, książki, filmy, płyty itd., miejsce to oferuje też różnego rodzaju pomoc. W naszym Ruilwinkel organizowana jest:

  • pomoc dla samotnym matek,
  • pomoc przy wypełnianiu różnych dokumentów,
  • pomoc przy rozwiązywaniu problemów finansowych,
  • organizowane są lekcje języka holenderskiego,
  • oferowane są usługi krawieckie,
  • oferowane są usługi fryzjerskie
  • oferowane są naprawy rowerowe.

Jest to miejsce spotkań młodych matek, które mogą się nawzajem wspierać, wymieniać przydatnymi rzeczami i po prostu porozmawiać. Nawet osoby, które żyją bardzo skromnie i którym się nie przelewa mogą korzystać z tego systemu np. oferując pomoc czy swoje usługi (choćby prace w ogrodzie) lub przynosząc do wymiany rzeczy, których nie potrzebują.

Wyjątkowa społeczność

Jest to miejsce spotkań Holendrów i obcokrajowców, którzy razem tworzą wyjątkową społeczność.

Dla wielu z nich jest to drugi dom, miejsce, gdzie powstają nowe znajomości i przyjaźnie.

Oczywiście pracują tam wolontariusze. Wszyscy starają się być mili i pomocni. Jak dotąd miałam tam tylko pozytywne doświadczenia.

Mój 1szy “zakup” w Ruilwinkel Humanitas

Po moich wielkich porządkach zostało mi mnóstwo rzeczy do oddania. Dlatego już 2 razy zawiozłam kilkanaście z nich do wymiany. A dziś dokonałam mojego 1szego “zakupu” – wybrałam sobie te nietuzinkowe buty! Jak widać są one w świetnym stanie, dobrej jakości, prawie nie noszone i “zapłaciłam” za nie tylko 5 punktów! Właśnie czegoś takiego szukałam i to najlepiej z drugiej ręki (a właściwie nogi). Z nowymi wkładkami będą jak…nowe😂.

Czy w Waszym mieście też macie podobne miejsce? Jeśli tak, to czy korzystacie z jego usług? Jak się Wam podoba?

Mocno pozdrawiam, Linda.

Pin It on Pinterest